Home / NASZ FESTIWAL / Dlaczego Przybora?

Dlaczego Przybora?

Odkąd działamy w sferze kabaretu, a to już ponad 30 lat, Kabaret Starszych Panów i sam Jeremi Przybora bywali punktem odniesienia do twórczych poczynań ambitniejszych formacji. Nie chodzi o to, że ktoś korzystał z jego tekstów, czy pomysłów twórczych, ale niejeden patrzył tęsknie w kierunku TEJ twórczości, uważając ją (i słusznie) za niedościgniony ideał i wzór. Często kończyło się na westchnieniu – „kiedyś to były kabarety” i nic z tego nie wynikało.

Chcemy to zmienić. Upowszechnić twórczość Pana Jeremiego.

Pokazać teksty perełki, znakomite pomysły na tematy i humor najwyższej próby. Nie złośliwy, nikogo nie atakujący, tolerancyjny i pogodny. Przeciwstawiający rzeczom złym – dobre. Pokazującym urodę naszego świata w najdrobniejszych przedmiotach.

Promujemy twórczość kabaretową – taka jest nasza misja i chcemy promować tę najlepszą, nie tylko najnowszą. Zresztą zetknięcie tekstów Przybory ze współczesnymi, może tym ostatnim wyjść tylko na dobre.

Dlatego powołaliśmy do życia ten festiwal, a nie z tego powodu, że w 2015 roku mija 100 rocznica urodzin Mistrza. Chociaż bez wątpienia ten ważny jubileusz był iskrą zapalną naszych działań.