Poetą, pisarzem, piosenkarzem i aktorem. Autorem i współtwórcą, wraz z Jerzym Wasowskim, Kabaretu Starszych Panów. Mistrzem, który potrafił stworzyć w swoich utworach świat alternatywny do tego, jakim była Polska w latach tzw. realnego socjalizmu.
„Arcymistrz słowa, myśli, poczucia humoru, finezji, elegancji, dobrego smaku, człowiek, który poszerzył wyobraźnię i ukształtował gust kilku pokoleń polskiej inteligencji”
– jak określa go oddana przyjaciółka Magda Umer.
Zanim stał się twórcą, jeszcze przed wojną pracował jako korepetytor hrabiego Siergieja Hreptowicza w Szczorsach na Białorusi, potem pracował jako spiker przedwojennego radia w Warszawie. W czasie wojny był urzędnikiem w sekcji nieruchomości Wydziału Inspekcji Handlowej Zarządu Miejskiego, pracownikiem przedsiębiorstwa Instalator, zajmującego się zbytem rur i blach, współwłaścicielem i sprzedawcą w sklepie typu „szydło, mydło i powidło”, który założył ze swoim kolegą. W czasie Powstania Warszawskiego był pracownikiem radia powstańczego, a po wojnie rozgłośni radiowej w Bydgoszczy. Z Bydgoszczy ściągnięto go do Warszawy. I tak zaczął tworzyć.
„Przybora – mistrzowskie połączenie piosenki lirycznej i żartobliwej. Mistrzostwo polega na tym, że nie widać szwów”
powiedziała o nim Wisława Szymborska.
Trzeba jednak podkreślić, że twórczość związana z piosenką i Kabaretem Starszych Panów – dzięki której Pan Jeremi jest najbardziej znany- to tylko część jego działalności twórczej. Chcemy pokazać Wam wszystkie jej aspekty. Opowiemy także o życiu człowieka, który był i jest bez wątpienia Mistrzem, jakich mało.